Bardzo często problemy żywieniowe mają tzw. „drugie dno” lub towarzyszące im trudności, np. jedzenie pod wpływem emocji. Wtedy nie wystarczy odpowiedzieć na pytanie „co i ile mam jeść?” ale zastanowić się „jak te zasady wprowadzić?”. I tu bardzo często pasuje odpowiedź „krok po kroku”. Narzędziami, które pomagają mi w pracy z pacjentem są: dzienniczek żywieniowy (lub dzienniczek jedzenia i emocji), nawykownik, pomocnik żywieniowy (zbiór podpowiedzi i gotowych rozwiązań „na teraz”), karty ćwiczeń, akcesoria edukacyjne dla dzieci. Ich użycie oczywiście nie wyklucza zastosowania dodatkowo planu żywieniowego. Pacjentom, którzy współpracują ze mną długofalowo, zazwyczaj proponuję różne narzędzia, w zależności od etapu, w którym się znajdujemy.

Rozpisana dieta, która będzie drogowskazem lub nawet „receptą” na sukces dla wielu osób jest nieodłącznym elementem współpracy z dietetykiem. Staram się zawsze podkreślać, że wcale nie musi tak być. Nie zawsze jadłospis jest konieczny! Trwałe zmiany wymagają czegoś więcej niż rozpiski z dokładną gramaturą posiłków. U niektórych widzę duże zdziwienie (czasami nawet nieufność) kiedy proponuję inne rozwiązania. Ale zdaję sobie też sprawę, że wiele osób potrzebuje punktu odniesienia, wzoru, pomysłów na posiłki lub pokazania jak powinna wyglądać przykładowa porcja. Jest też grupa osób, którzy uczą się „nowego odżywiania” z związku z diagnozą choroby dietozależnej. Dlatego wszystkim, którzy tego potrzebują oferuję indywidualne plany żywieniowe. Czemu nazywam to planem a nie jadłospisem? Dlatego, że jest to właśnie coś więcej niż spis posiłków. Zawieram w nim dużo możliwości modyfikacji, proponuję jak można dany posiłek urozmaicić lub dostosować do tego, co mamy dostępne lub na co mamy ochotę. Wielu pacjentów jeden 7-dniowy plan żywieniowy stosuje kilka tygodni, ucząc się krok po kroku jak go modyfikować. Plan żywieniowy „nie zawiera” wizyt kontrolnych, bo nikt nie ma zamiaru kontrolować jego wykonania, a już na pewno nie ja! Zawsze staram się odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości związane z jadłospisem. Natomiast w wielu sytuacjach, w zależności od możliwości, umawiamy się z pacjentem na dodatkowe spotkania.

 

Plany żywieniowe

Najnowszy wpis

24 stycznia 2023

Pierwsza wizyta - i co dalej?

Pierwsze spotkanie jest niezbędne, aby określić potrzeby pacjenta i przeprowadzić wywiad żywieniowo - zdrowotny. Więcej o pierwszej wizycie przeczytasz TUTAJ. Jest ona kluczowa, bo właśnie podczas spotkania i rozmowy jesteśmy w stanie dopasować kolejne kroki.

Konsultacje 

W zależności od celu naszej współpracy kolejne spotkania mogą odbywać się regularnie lub nie. Jednak w zdecydowanej większości potrzebne są kolejne wizyty. Ich forma, długość i częstotliwość zależy od pacjenta oraz ścieżki postępowania, jaką ustalimy. Nie zakładam z góry „terminarza” . Jeśli jest taka potrzeba, następną konsultację ustalamy na za tydzień lub za miesiąc. Najczęściej (lecz nie jest to reguła!) im młodszy pacjent, tym częściej się widujemy.

zapisz się na newsletter

umów się na wizytę

NIP: 593-263-48-17

Klaudia Kraska-Kubicka
DIETETYK PSYCHODIETETYK
psychodietetyk@kraska-kubicka.pl
509 622 054

 mBank: 91 1140 2004 0000 3102 8301 8680